UYGAR GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ

2007-02-03 19:55:00

 

 

 

                         

                                      UYGAR GÖRME ENGELLİLER KONSERİ

 

         Uygar Görme Engelliler Derneği tarafından her yıl düzenlenen “ENGELLİ-TOPLUM EL ELE” eğlence gecelerinin altıncısı 23 Aralık 2006 da Ankara 75. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.  

         Sunuculuğunu Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yasemin Arşın’ın yaptığı geceye, görme engelli öğrencilerin okuduğu şiirlerle başlandı. Ardından, görme engelli öğrenciler sahnede yerlerini aldılar. Koro şefleri Nihal Sağlam ve Saz sanatçıları eşliğinde Anadolu’nun çeşitli yörelerinden okudukları koro ve solo türkülerle izleyenleri hem duygulandılar hem de coşturarak büyük alkış topladılar. 

         Açılış konuşmasını Çankaya Belediyesi Sosyal Eğitim ve Kültür Müdiresi Canan Samur’un yaptığı gecede dernek başkanı Yusuf Sayyıdan da bir konuşma yaptı ve derneğin kuruluşunun temel amacının topluma üretken ve onurlu engelli bireyler kazandırmak olduğunu söyledi. Sayıdan sözlerine şöyle devam etti:  

          “Derneğimiz 2001 yılında görme engelliler alanında çalışan eğitimciler ve görme engellilerin aileleri tarafından kurulmuştur. Mart 2002 den itibaren görme engellilere konuşan bilgisayar laboratuvarı hizmete açılmış, bu laboratuvarlarda verilen kurslar Milli Eğitim Bakanlığı Çankaya Halk Eğitim Merkezi işbirliği ve desteğiyle devam etmiş ve başarılı kursiyerlere kurs sonunda sertifikaları verilmiştir.   

         Aralık 2002 den itibaren Türk Eğitim Derneği Ankara Kolejinde gönüllü öğretmenlerin verdiği üniversiteye hazırlık kursları derneğimiz tarafından başlatılmıştır.

         2004–2005 yıllarından itibaren Bilkent Üniversitesinde 60 kişilik bir öğrenci grubuna ÖSS kursları verilmiş, başarı sağlandığına inanıldığında OKS, Lise 1, Lise 2, KPSS kurslarına da başlanmıştır. Bu kurslar 53 gönüllü öğretmen tarafından halen devam etmekte ve Uygar Görme Engelliler Derneği Bilkent, Hacettepe, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversiteler tarafından desteklenmektedir.  Dernekte altı dershane, iki konuşan bilgisayar bulunmakta, haftanın 7 günü ders verilmektedir. 

          Bu kurslara ek olarak Brailla kabartma yazı, makrome ve el sanatları, bağımsız hareket, bağlama, tiyatro ve Türk Halk Müziği koro çalışmaları yapılmaktadır.

          Türk Halk Müziği çalışmalarını HAMOY(Halk Müziği ve Oyunları)  ve TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri)nin değerli koro elemanlarından Nihal Sağlam gönüllü olarak yaptırmakta ve bu işi başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

          Görme engelliler sporda da futbol, atletizm, halter satranç yüzme başta olmak üzere sekiz branşta öğrenciler yetiştirmektedir. 3–7 Ekim tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nde yapılan Halter Şampiyonasında 56 kiloda Ahmet Şenyuva ve 100 kiloda Serdar Bozdemir Avrupa ikinciliği alarak hem derneğin hem de Milli Takımızın adını duyurmuşlardır.

         Derneğimize destek veren üniversiteler aynı zamanda öğrencilerin baston, tekerlekli sandalye ve yemek ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

         Dernek her yıl Mayıs ayı içindeki Sakatlar Haftası ve Anneler Gününde öğrenciler yararına kermesler düzenlemektedir.

        Dernek binamız Ziya Gökalp Caddesinde. Bu derneğin kira, elektrik su gibi giderleri Çankaya Belediyesi tarafından karşılanıyor.”

        Yusuf Sayyıdan yaptığı bu konuşmanın sonunda halktan isteklerini şu sözleriyle bitirdi:

        “Halkımız, çevrelerindeki görme engeli olan çocuklarımızın bize ulaşmasını sağlasınlar. Anne babalar görme engelli çocuklarından utanmasınlar ve onları eve kapatmasınlar. Ellerinden tutup bize getirsinler ve burada en iyi şekilde eğitileceklerine inansınlar.” 

        Gecenin sonunda Türk Sanat Müziğimizin güçlü seslerinden Zekâi Tunca ve Türk Halk Müziğimizin genç seslerinden Nazlı Öksüz en güzel eserlerini okuyarak hem derneğe destek oldular hem de izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattılar.

       “Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır” sözünden yola çıkarak bizler de birey olarak elimizden geldiğince bu öğrencilerimize destek olalım. Eğitimlerini daha iyi olanaklar çerçevesinde sürdürdüklerini bilmek bizleri mutlu edecektir, eminim.

      

       “ENGELLİ-TOPLUM EL ELE” eğlence gecelerinin yedincisinde buluşmak üzere…

 

                                                                             

 

Adres:

Ziya Gökalp Caddesi SSK İŞ HANI

B-2 Blok Kat:4 No:11

Kızılay/Ankara

Tel: 432 32 01

Faks: 432 32 62

 

Fotoğraf ve Yazan: OKUMACA

128
0
0
Yorum Yaz